Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Este un forum Harry Potter, pentru fanii acestuia.
 
AcasaGalerieCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Lectia II - Potiunile de transformare

In jos 
3 participan?i
AutorMesaj
maRyya maLfoy
Anul II
Anul II
maRyya maLfoy


Numarul mesajelor : 185
Varsta : 28
Galeoni : 50,00
Casa : Viperini
Bagheta : Bagheta Renasterii
RPG metter :
Lectia II - Potiunile de transformare Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Lectia II - Potiunile de transformare Right_bar_bleue

Pet : Bufnita alba
Data de inscriere : 04/10/2008

Lectia II - Potiunile de transformare Empty
MesajSubiect: Lectia II - Potiunile de transformare   Lectia II - Potiunile de transformare I_icon_minitimeVin Oct 17, 2008 7:20 am

Principalele potiuni din aceasta categorie sunt: Polipotiunea, Sphion, Herbioverdis si Halos.

Polipotiunea

Este o potiune de transformare care te ajuta sa iei forma oricarei persoane doresti. Ea necesita o parte din omul in care vrei sa te transformi. Nu e bine sa fie amestecata cu parti din animale (par, sange, etc...). Are nevoie de o luna de preparare. In tot acest timp trebuie sa fiarba.
Ingrediente:
- aripi dantelate de muste
- lipitori
- alge culese dupa flux
- pudra de corn de bicorn
- ghemotoace de iarba
- piele sfasiata de bizon
- putin din persoana in care vrei sa te transformi
Mod de preparare:
Aripile dantelate de muste se maruntesc si se adauga impreuna cu lipitorile in apa care fierbe din ceaun. Se amesteca odata in stanga si odata in dreapta si apoi se adauga ghemotoacele de iarba si algele culese dupa flux (care sunt maruntite si ele). Se lasa la fiert timp de 2 zile si apoi se adauga pudra de bicorn si pielea sfasiata de bizon. Apoi se lasa la fiert timp de exact o luna. Dupa ce a trecut luna se pune intr-un pahar si se adauga o parte din persoana in care vrei sa te transformi. De obicei se pune un fir de par. Dupa ce bei ai o senzatie de foc care se intinde de la stomac pana in varfurile degetelor, o senzatie de topire, ca si cum pielea de pe tot corpul fierbe.



Halos

Ea ii da celui care o bea insusirea de a se transforma in orice animal pe care il priveste in ochi. Nu are miros si nici gust.
Ingrediente:
- 1 litru apa de izvor magic
- 5 grame din sangele celui care va bea potiunea
- 5 grame de magneziu
- 25 petale de trandafir rosu
- 7 picaturi de esenta de vanilie
- un solz de dragon
Mod de preparare:
Se pune intr-un ceaun apa de izvor si se adauga petalele de trandafir impreuna cu solzul de dragon. Se lasa 20 de minute si apoi se strecoara. Se adauga apoi magneziul si esenta de vanilie. Se pune pe foc unde se lasa 15 minute. In timp ce fierbe se amesteca in sens invers acelor de ceasornic. La sfarsit se lasa sa se raceasca dupa care se adauga sangele. Potiunea care era argintie devine rosie si scoate un fum mov-rosiatic apoi devine transparenta. Se bea imediat dupa preparare. Cel care bea poate simti furnicaturi atunci cand privirea i se incruciseaza cu a unui animal, chiar inainte sa se transforme. Are efect 24 de ore.


Tema
1. Care dintre aceste potiuni ati incercat-o?
2. Cat timp v-a luat sa o faceti?
3. In ce moment al prepararii ati intalnit dificultati?
4. In ce categorie se incadreaza aceste potiuni?
5. Care este consecinta folosirii exagerate a potiunilor?
Sus In jos
Cezaruna Granger
Anul IV
Anul IV
Cezaruna Granger


Numarul mesajelor : 412
Varsta : 27
Galeoni : 93,00
Casa : Cercetasi
Bagheta : Bagheta Lunii Pline
Slujba : Vanzatoare la R&P
RPG metter :
Lectia II - Potiunile de transformare Left_bar_bleue20 / 10020 / 100Lectia II - Potiunile de transformare Right_bar_bleue

Data de inscriere : 08/10/2008

Lectia II - Potiunile de transformare Empty
MesajSubiect: Re: Lectia II - Potiunile de transformare   Lectia II - Potiunile de transformare I_icon_minitimeVin Oct 17, 2008 7:59 am

1. Eu am incercat Polipotiunea, nu a fost usor dar am reusit Smile
2. Timpul de preparare a fost in jur o luna si ceva
3. Am gasit mai greu pudra de corn de bicorn, adaugarea ghemotoacelor de iarba si algele culese dupa fluxpentru ca atunci mi-a venit in fata un fum foarte puturos..Smile) si prinderea mustelor
4. Aceste potiuni se incadreaza in cele pentru puteri
5. Consecintele sunt pe masura.
La Polipotiune iti poate creste par pe fata sau cresterea exagerata a capului, pierderea vederii.
La Halos, perderea memoriei, transformarea in mai multe animale nectontrolat, pe parcurs de 10 zile, scaderea imunitatii, voma.
Sus In jos
http://pheobe96.hi5.com
Mayume LoveGood
Anul I
Anul I
Mayume LoveGood


Numarul mesajelor : 69
Varsta : 29
Galeoni : 18,00
Casa : Cercetasi
RPG metter :
Lectia II - Potiunile de transformare Left_bar_bleue3 / 1003 / 100Lectia II - Potiunile de transformare Right_bar_bleue

Pet : bufnita neagra - Wu
Data de inscriere : 04/10/2008

Lectia II - Potiunile de transformare Empty
MesajSubiect: Re: Lectia II - Potiunile de transformare   Lectia II - Potiunile de transformare I_icon_minitimeSam Oct 18, 2008 6:45 am

1. Am incercat Halos si nu mi-a fost usor deloc,ba chiar mi-a luat destul de mult ca sa ma concentrez exact si sa-mi iasa bine.
2. trei saptamani
3. mi-a fost foarte greu sa fac rost de apa de izvor magic,insa noroc cu prietenii mei plini de adrenalina si nici solzul de dragon n-a fost atat de usor de gasit.
4.Se incadreaza intre cele pentru tranformare sau puteri :-?
5. La Polipotiune - vibratii ale corpului necontrolate si deformari fizice,stare de rau pentru in jur de o saptamana
La Halos - transformarea intr-un animal asemanator cu unul modificat genetic,mult mai mare sau mult mai mic decat normal,pierderea vocii chiar si la sfarsitul termenului de transformare.
Sus In jos
maRyya maLfoy
Anul II
Anul II
maRyya maLfoy


Numarul mesajelor : 185
Varsta : 28
Galeoni : 50,00
Casa : Viperini
Bagheta : Bagheta Renasterii
RPG metter :
Lectia II - Potiunile de transformare Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Lectia II - Potiunile de transformare Right_bar_bleue

Pet : Bufnita alba
Data de inscriere : 04/10/2008

Lectia II - Potiunile de transformare Empty
MesajSubiect: Re: Lectia II - Potiunile de transformare   Lectia II - Potiunile de transformare I_icon_minitimeVin Oct 31, 2008 12:59 pm

nu mai puteti raspunde la aceasta tema.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Lectia II - Potiunile de transformare Empty
MesajSubiect: Re: Lectia II - Potiunile de transformare   Lectia II - Potiunile de transformare I_icon_minitime

Sus In jos
 
Lectia II - Potiunile de transformare
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Lectia I
» Lectia I - Despre potiuni
» Lectia II
» Lectia II
» Lectia III - Herbioverdis

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Orele de curs :: Potiuni-
Mergi direct la: