Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


Este un forum Harry Potter, pentru fanii acestuia.
 
AcasaGalerieCăutareUltimele imaginiÎnregistrareConectare

 

 Leciua IV - Andesty

In jos 
2 participan?i
AutorMesaj
maRyya maLfoy
Anul II
Anul II
maRyya maLfoy


Numarul mesajelor : 185
Varsta : 28
Galeoni : 50,00
Casa : Viperini
Bagheta : Bagheta Renasterii
RPG metter :
Leciua IV - Andesty Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Leciua IV - Andesty Right_bar_bleue

Pet : Bufnita alba
Data de inscriere : 04/10/2008

Leciua IV - Andesty Empty
MesajSubiect: Leciua IV - Andesty   Leciua IV - Andesty I_icon_minitimeDum Noi 16, 2008 7:36 am

Andesty

Este o potiune de frumusetre. Te face mai frumos sau mai frumoasa, dupa caz. Ea este preparata pe parcursul a doua saptamani. Efectele sale sunt foarte puternice, ele putand deveni chiar permanente.
Ingrediente:
- 3 lalele rosii
- 3 picaturi din propriul sange
- 3 fire de par de sirena
- 450 ml apa de ploaie
- praf din oase de sobolan
- 3 ace de albine
- corn de bizon
Mod de preparare:
Se maruntesc 3 lalele rosii si se amesteca cu 3 picaturi din sangele vostru. Amestecul se lasa o jumatate de ora in lumina soarelui si apoi se adauga trei fire din parul unei sirene. Firele de par le aveti langa ceaune. Aveti grija de ele, pentru ca sunt foarte rare. Se adauga apoi 450 ml de apa de ploaie si se pune la fiert. Se amesteca timp de o jumatate de ora in sensul invers acelor de ceasornic. Apoi se lasa la macerat timp de o saptamana. Aveti mare grija cu firele din parul sirenei pentru ca sunt foarte rare! Amestecati mai intai in potiune de treizeci de ori, de 15 ori in stanga si de 15 ori in dreapta in timp ce ati pus-o pe foc. Apoi adaugati praful din oase de soarece si cele trei ace de albina. Potiunea ar trebui sa aiba culoarea galbena si densitatea unei budinci. Aveti grija daca nu va incadrati in aceste criterii! Va trebui sa mai adaugati inca 45 de grame de praf din oase de soarece. Lasati sa fiarba douazeci de minute si apoi turnati potiunea intr-un corn de bizon si lasati 5 minute sa se raceasca. Daca ati facut-o corect ar trebui sa aiba o culoare portocalie inchis si un miros de fagure.


Tema
Incercati sa preparati potiunea. Ce observati?
Sus In jos
Cezaruna Granger
Anul IV
Anul IV
Cezaruna Granger


Numarul mesajelor : 412
Varsta : 27
Galeoni : 93,00
Casa : Cercetasi
Bagheta : Bagheta Lunii Pline
Slujba : Vanzatoare la R&P
RPG metter :
Leciua IV - Andesty Left_bar_bleue20 / 10020 / 100Leciua IV - Andesty Right_bar_bleue

Data de inscriere : 08/10/2008

Leciua IV - Andesty Empty
MesajSubiect: Re: Leciua IV - Andesty   Leciua IV - Andesty I_icon_minitimeDum Noi 16, 2008 2:19 pm

Am facut potiunea, nu a fost usor dar am observat ca mi-a explodat in fata potiunea cand am vrut sa adaug cornul de bizon...Neutral si are un miros mai placut decat celelalte potiuni. Si are efecte mult mai bune.
Sus In jos
http://pheobe96.hi5.com
maRyya maLfoy
Anul II
Anul II
maRyya maLfoy


Numarul mesajelor : 185
Varsta : 28
Galeoni : 50,00
Casa : Viperini
Bagheta : Bagheta Renasterii
RPG metter :
Leciua IV - Andesty Left_bar_bleue2 / 1002 / 100Leciua IV - Andesty Right_bar_bleue

Pet : Bufnita alba
Data de inscriere : 04/10/2008

Leciua IV - Andesty Empty
MesajSubiect: Re: Leciua IV - Andesty   Leciua IV - Andesty I_icon_minitimeVin Dec 05, 2008 12:15 pm

va rog sa raspundeti toti la tema pana duminica.
daca nu va voi scadea 5 puncte de la casa voastra.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Leciua IV - Andesty Empty
MesajSubiect: Re: Leciua IV - Andesty   Leciua IV - Andesty I_icon_minitime

Sus In jos
 
Leciua IV - Andesty
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Orele de curs :: Potiuni-
Mergi direct la: